Unenäod on sõnumid, mis tulevad inimese sisemisest teadvusest, seepärast peab inimene ise õppima tõlgendama oma unenägusid. Igal inimesel kujuneb eluaja jooksul välja oma isiklik unesümboolika. Unenäoseletajad on aegade jooksul kirja pandud inimeste enamlevinud unesümbolite põhjal. Kindlasti tuleb meeles pidada aga seda, et üks unesümbol võib erinevate inimeste jaoks tähendada erinevaid etteennustusi. Selleks peabki inimene usaldama rohkem oma sisetunnet ja jälgima unenägusid ja nende täideminekut. Ainult nii on võimalik kindlaks teha oma isiklikku unesümboolikat. Näiteks mõne inimese jaoks võib unenäos hamba lagunemine või välja kukkumine tähendada lähedase inimese surma aga teise inimese jaoks ei pruugi see üldse nii olla. Samuti võib mõni inimene näha rohkem unenägusid mis kajastavad tema eluolu, eredaid filmi või raamatu elamusi, soove jne. Teine inimene võib aga täpselt ette näha mõne päeva, kuu või aasta pärast toimuvaid sündmusi. Kolmas võib aga näha fantaasiarohkeid unenäomaastikke ja sündmusi. Kõik oleneb inimese meeleseisundist ja vaimsest arengust. Kuidas on võimalik näha veeklaasi põhja kui vesi on sogane? Ainult siis kui vesi on selge ja puhas on võimalik näha veeklaasi põhja. Inimene on nagu veeklaas, kui tema meel on sagune igasugustest erinevatest ja vastuolulistest tunnetest ja aistingutest, pea on täis erinevaid mõtteid, soove ja ihalusi, siis kajastub see ka tema unenägudes. Pange oma eredamad unenäod kirja ja uurige unenägude erinevaid sümboolikaid ja mõne aja pärast hakkate aru saama ja mõistma sõnumeid mis tulevad teie sisemisest teadvusest.Ärkvelolek on illusioon tões ja uni on tõde illusioonis. Sellepärast võiksid inimesed rohkem pöörata tähelepanu oma unenägudele, sest unenägudes on peidus tõde.
Tiibeti unejooga 

Tema Pühadus 14. Dalai Laama ütles: "Tiibeti Budism peab und toitmise vormiks, nagu toitki, parandab ja uuendab ta keha. Teist tüüpi toidus on samādhi ehk meditatiivne keskendumine. Kui inimene jõuab meditatiivse keskendumise praktikas piisavalt kaugele, siis juba sellest piisab keha toitmiseks."

Unenäod on oluline osa elust. Nad on sama reaalsed ja ebareaalsed kui elu isegi. Unenäod on väga isiklikud ja ka mitteisiklikud. Meie unenäod peegeldavad meid ennast: ükskõik kui palju tegelasi me unedes kohtame, me kohtame ennast. Unenäod on hinge peeglid. Nad aitavad meil paremini mõista ennast, meie maailma ja reaalsuse olemust. Unenäod tutvustavad meile kogemise teisi dimensioone. Seal on aeg ja ruum nagu plastik ja vedelik; neid on võimalik vormida peaaegu ainult tahte abil. Unenäod annavad vihjeid teistest maailmadest, teistest eludest. Nad on pilguheit meie surmajärgsele elule. Kõik näevad und, kuid kõiki unenägusid ei mäletata võrdselt. 56% ameeriklastest näevad "lucid dream"e(teadlik unenägu) - unenägu, milles oled teadlik, et näed und. 20% näevad selliseid unesid kord kuus või tihedamini. Mediteerijad näevad selgeid, teadlikke unenägusid iga nädal ja isegi tihedamini.

Kuidas unenäod saavad meid aidata

Suured ravitsejad on juba ammu teadlikud unenägude võimest meid informeerida ja toetada. Hippokrates ütles: "Unenäod on üks tähtsamaid haiguste diagnoosimise viise." Sigmund Freudi sajandivahetuse töö The Interpertation of Dreams (Unenägude tõlgendamine) märkis uue ajastu algust psühholoogias ja psühhoanalüüsis. Teatud unenäod võivad inimesele alateadvusest tuua vajalikku informatsiooni. Nädal enne üritust nägi Abraham Lincoln ette, et ta mõrvatakse. Rooma keiser Constantinus nägi kreeka tähtedes sõna "Kristus" ja hakkas kristlaseks, mis tõi kaasa usuvahetuse kogu impeeriumis. Ma ise olen oma unenägude kaudu saanud sõnumeid, õpetusi ja õnnistusi vaimsetelt juhtidelt, keda ma olen selles elus tundnud ja armastanud.

Mõned kaasaegsed psühholoogid peavad teadlikku unenägemist (lucid dreaming) väärtuslikuks isikliku kasvamise praktikaks. Mudel on aga tiibeti unejoogast erinev. Vaimne praktika läheb sügavamale, aidates meil töötada elu ja surma käikudega. Tiibeti unejooga õpetab meile, kuidas navigeerida aluspinnata ja hetkest hetkesse olemises, millel tavaliselt ei paista mingit intellektuaalset mõtet. Sel tasemel suudame me läbi lõigata oma meele illusoorsuse ja tõeliselt kogeda enda suurepärast eksisteerimist inimesena.

Unedes ärkamise võimet saame tõsta järgnevaga:

• Tõstes selgust, nii ärgates kui magades

• Mõistes kogemuste läbipaistvat ja unesarnast loomust

• Lastes meele vabaks

• Vabastades ennast energiablokeeringutest ja kogunenud pingest ning stressist

• Lastes vabamaks harjumusi ja muuta ennast avatumaks, tähelepanelikumaks ja paindlikumaks

• Vabastades oma loovuse

• Tuues mahasurutud ning eitatud asju teadvusse

• Hajutades segadust

• Lahendades probleeme

• Jõudes surma ja uuestisünni protsessi algeteni

• Ennast ravides ja lõõgastudes

• Näidates välja fantaasiaid

• Vabastades taotlused ja potentsiaali

• Hõlbustades otseseid kokkupuuteid oma varjuküljega

• Andes vaimseid õnnistusi, visioone ning juhtnööre

• Aidates avada meie sünnipäraseid vaimseid võimeid

• Eemaldades takistused ja tõkked

• Aidates valmistuda surmaks ja eluks pärast surma

Unes ärkamine

Hiina filosoof Chuang Tzu nägi unes, et on liblikas. Ärgates mõtles ta, kas ta oli mees, kes nägi unes liblikat, või liblikas, kes nägi unes, et on mees. Chuang Tzu näide kinnitab algtõde: elu on nagu unenägu.

Vaimse elu eesmärgiks on unenäo ebareaalsusest ärkamine. Sõna "Buddha" on tulnud sõnast bodhi, 'ärkvel'. Budistlik tarkus ja praktika aitavad meil näha, kes me tegelikult oleme, ning tunda vahet reaalse ja ebareaalse vahel meie igapäevases elus. Kõigi meie vaimsete praktikate eesmärgiks on meid äratada illusioonide ja segaduse unest, kus me oleme uneskõndijad, kes samaaegselt kohmitsevad läbi elu.

Eneseteadlikkus läbi vaimse ärkamise aitab meil saada olukordade ja olude kontrollijaiks, mitte ohvriteks. Sellepärast ütles ameeriklasest vaimne meister George Gurdijeff: "Kaasaegne inimene sünnib unne, elab unes ja sureb unes. Millised teadmised saavad magaval inimesel olla? Kui mõtlete sellele, ja samaaegselt teile meenub, et uni on meie olemuse ülem, siis te varsti mõistate, et kui inimene soovib omandada teadmisi, siis peaks ta esmalt mõtlema, kuidas ennast äratada, nii saab oma olemust muuta."

Lõuna-Ameerika šamaanid nimetavad une-elust ärkamist "shapeshifting" (olemise vormi tõstmine): vaimsele rännakule minemine muutumise eesmärgil. Shapeshifting ja teised teadlikud une-töö vormid võivad, läbi regulaarse praktika, aidata meil kogeda teisi olemise vorme, külastada kalleid lahkunuid ja saavutada vaimne meisterlikkus.

Austraalia aborigeenid ütlevad, et me elame unes: me oleme nagu unenäo tegelased, kes elavad oma elusid sünni ja surma illusiooni taga. Tiibeti meistrid nimetavad seda uneaega bardoks või keskmiseks tasemeks. Bardod eksisteerivad ühe oleku lõpu ja teise alguse vahel, nagu sünd ja surm või surm ja uuestisünd. Unenägemine on ka bardo, mis märgib näiliselt konstrueerimata ala ärkamise ja magamise vahel.

Tiibeti budism on budistlike koolkondade hulgas ainulaadne, sest seal õpetatakse, kuidas unes ärgata ning kuidas vaimsust magades praktiseerida. See on tiibeti unejooga põhiolemus ning kõikide sellega kaasnevate harjutuste kontsentratsioon. The Yoga of the Dream Sate (Unejooga), iidne tiibeti õpetus unejooga ja teadliku unenägemise praktiseerimise kohta, õpetab, et me saame ära õppida viis vaimselt tähtsat õppetundi:

• Unenäod saab allutada tahtejõu ja tähelepanu abil.

• Unenäod on ebastabiilsed, kaduvad ja ebareaalsed - nagu fantaasiad, mustkunsti illusioonid, miraažid ja hallutsinatsioonid.

• Igapäevased tajud ärkvel olles on samuti ebareaalsed.

• Kogu elu on olemas täna ja kadunud homme, nagu unes; millestki pole kinni hoida.

• Teadlik töö unes võib meid viia terviklikkuse, täiusliku tasakaalu ja ühtsuse mõistmiseni

Sajandeid on Tiibeti meistrid õpetanud oma õpilastele, kuidas kasutada unejoogat ja uneruumi, et veelgi vaimselt areneda unes teadlikkuse tõstmise läbi. Tiibeti unejooga toob teile need samad tehnikad, et mõista viit tarkuse õppetundi ning et mõista unes ärkvel olemise kasulikkust.

Tiibeti kuus joogat

Tiibeti unejooga on üks tuntumaid Tiibeti kuuest joogast. Õpetus, millesse on kaasatud iidse India valgustunud joogide kogemused (siddhad). Need joogad, mida on terve aastatuhande praktiseerinud kõik neli Tiibeti budismi koolkonda, aitavad meil kasutada keha/meelt/vaimu kui sõidukit ärkamisse ja valgustumisse - päeval, öösel ja surmajärgsuses (bardo).

Kuus joogat on

• Sisemise kuumuse (müstiline hõõgus) jooga

• Illusoorse keha jooga

• Unejooga

• Selge valguse jooga

• Bardo jooga

• Teadvuse muundumise jooga

Kuue Tiibeti jooga traditsiooni tõi Tiibetisse 1300 aastat tagasi india tantristliku meister Padmasambhava, kes on Tiibeti Budismi Iidse Kooli (Nyingma) asutaja. Padmasambhava ise sai kodifitseeritud Uneaja Jooga õpetust salapäraselt joogilt nimega Lawapa. Järgnevatel sajanditel kasvas ja levis budism Tiibetis. Tõlk Marpa ja teised Tiibeti targad võtsid jalgsi ette kurnava retke Indiasse, et õppida jooga meistritelt, ning tõid õpetuse endaga Tiibetisse kaasa.

Läbi kuue jooga praktika me mõistame, et lõputu tühjus/avatus, haaramatu kvaliteet ja helendav sära on reaalsuse tõeline olemus. Unenägude tõlgendamine, unenägude kasutamine ennustamiseks ja ravitsemiseks, vaimsete võimete areng ning ravitsemisoskused tekivad lihtsalt järjepideva unejooga ja sellega seotud joogade (eriti selge valguse, sisemise kuumuse ja illusoorse keha) praktiseerimisel.

Tiibeti unejooga kasulikkus

Tema Pühadus 14. Dalai Laama ütles une-keha äratamise ja selle kasutamise kohta vaimses arengus nii: "Öeldakse, et unenägemise ja jämedatel ning madalate tasemete vahel kehas on seos. Öeldakse veel, et on "eriline une olek". Selles olekus luuakse meele ja eluenergia (prāna) koostöös eriline unekeha. See eriline unekeha on võimeline täielikult eralduma jämedast füüsilisest kehast ja minema igale poole."

Üks viis selle keha arendamiseks on kõigepealt ära tunda unenägu, kui ta ilmneb. Siis leiate, et teie unenägu on paindlik ja te püüate ta üle kontrolli saavutada. Tasapisi teie oskused suurenevad, suureneb ka teie võime kontrollida oma unenägude sisu vastavalt oma tahtmisele. Lõpuks on võimalik unekeha eraldada jämedast füüsilisest kehast. Kontrastina: normaalses une-olekus toimub unenägemine keha sees. Spetsiaalse treeningu tulemusena saab unekeha minna mujale. See tehnika on sooritatav puhtalt soovi või taotluse jõul.

On veel tehnikaid, mis annavad sama tulemuse prāna-jooga seisukohalt. Need on meditatiivsed harjutused, mis kasutavad keha elu- ja peenenergiaid. Ka nende tehnikate jaoks on vaja magamise ajal ära tunda magamine.

Uneuurijad ütlevad, et me kogeme une nelja staadiumi.

• Hüpnanoogiline uni (hypnagogic sleep) - unine olek, mida tunneme enne magamajäämist.

• Tavaline uni - siin me siseneme õigesse uneolekusse, kuid meid on siiski võimalik kergesti äratada.

• Sügavam uni - elufunktsioonid aeglustuvad, me arvatavasti magame ka hoolimata segajatest.

• Sügav uni - lihased on täielikult lõdvestunud ja meid oleks raske üles äratada (me oleme selles staadiumis ainult umbes 15% oma uneajast).

Kõigi nelja staadiumi läbimiseks kulub umbes tund aega; seejärel jõuame me tagurpidi esimese staadiumini. Enne uuesti tsüklisse minemist me kogeme suletud silmalaugude all kiiret silmade liikumist (rapid eye movements - REM). Uuringud näitavad, et sel ajal me näeme und. Me veedame 20–25% uneajast sellises olekus. Unejooga praktiseerimiseks peame me REM-une ajal teadlikud olema (REM- uni kestab mõnest minutist kuni poole tunnini). Kui me tunneme magades selle oleku ära - saame me veel enam arendada oma teadlikkust uneolekus.

Unenägemine

Tiibeti unejooga tekstid õpetavad meile, et üldiselt on kolme tüüpi unenägusid:

• Tavalised, karmalised unenäod, mis koosnevad põhiliselt päevategevustest ning eelmise elu tegevustest, mõtetest, kogemustest ja kontaktidest.

• "Selge valguse" unenäod: spirituaalsed visioonid, õnnistused ja energiate avanemised.

• Teadlikud unenäod (lucid dreams), mida iseloomustab nägija avatus/teadlikkus.

Need kolm laia jaotust saab jagada veel omakorda kuude kategooriasse:

• Unenäod ärkveloleku ajal toimunud sündmustest.

• Unenäod teistest inimestest, elus või surnud.

• Alateadvusest pinnale tõusvad unustatud elemendid.

• Arhetüüpsed, tuntud sümbolid jne.

• Üleloomulik taju, sügavad unenäod ja märgid.

• Sügavad, kiirgavad, spirituaalsed unenäod.

Korduvad unenäod, õudusunenäod, unenäod surmast ja teised kõige sagedamini nähtavad unenäod kuuluvad esimesse nelja kategooriasse. Suurema teadlikkuse arendamise huvides võite proovida tuvastada, millisesse kategooriasse läheb nähtud uni.

Tiibeti unejooga harjutused

Tähtis on Tiibeti unejooga harjutamiseks luua vaimne kontekst. Teadlikku unenägemist saab kergesti valesti kasutada päevastes probleemide eest põgenemiseks. Näiteks võib inimene suunata oma mõtted rahuldavale sündmusele või kättemaksuhimulisele fantaasiale. Te leiate, et Tiibeti unejooga tehnikad lihtsalt ei tööta selliste eesmärkide heaks nii hästi.

Tiibeti unejooga sisaldab endas kolme osa:

• Päevane praktika, mis aitab meil aru saada kõige eksisteeriva unenäolaadsest olemusest ja seega valmistada ennast kogema unenägusid sama elavalt kui ärkveloleku tegevusi.

• Hommikune ülestõusmise praktika aitab mäletada unesid ning kinnitada meie järjekindlust, et veel rohkem mäletada.

• Öine praktika valmistab pinnast teadlikele unenägudele ja spirituaalsusele.

Päevane praktika

Päeval harjutage neid nelja punkti:

• Mõelge kehast kui illusoorsest ja ebareaalsest.

• Mõelge, et meel ja vaimsed tegevused on samamoodi ebaolulised.

• Kõik fenomenid ja kogemused maailmas on unelaadsed, ebatähtsad, püsimatud ja ebareaalsed.

• Tundke aja, ruumi, teadmiste ja teadlikkuse relatiivset ja haaramatut kvaliteeti.

Nende tõdede meeldetuletamine ärkveloleku ajal aitab meil eemaldada barjääre elu-une ja magades nähtava une vahel. Kogenumaks saades hakkame me öiseid unenägusid vaatlema ärkvel-une järjena ning õpime, kuidas luua mõlemasse teadlikkust.

Peegli praktika

Järgnev peegli harjutus on efektiivne viis "reaalsuse" ja eriti "enda" unelaadse olemuse mõistmiseks. Võtke päeval aeg-ajalt paar minutit selle läbiviimiseks.

1. Seisa peegli ees ja vaata enda silmadesse.

2. Hoia käsipeeglit oma parema või vasaku kõrva juures ja vaata peegeldust suuremast peeglist. Muuda käsipeegli nurka, et oma kujutist võimalikult palju killustada. Lase oma meelel koos pildiga killustuda.

3. Mõne minuti pärast muuda käsipeegli nurk tagasi nii, et sa näed suures peeglis ainult ühte kujutist.

Peegelpilt on nagu unenäod, mida tavapäraselt kasutatakse igapäevase kogemuse tühist olemust väljendades. Peeglipraktika aitab õpetust ellu viia. Killustatud kujutis on selline, mida võime unes näha; siiski näeme seda täiesti ärkvel olles - kas ikka oleme ärkvel?

Lubades meelel "tükkideks kukkuda", tükeldame me ka tahkust, mida peame enda ja maailma põhiliseks omaduseks.

Harjutus partneriga

See on traditsiooniline unejooga harjutus, mida saab läbi viia koos partneriga. See on ülimalt kasulik tehnika, mitte ainult vahetegemiseks magades nähtud unenägude ja elu-une vahel, vaid ka igapäevasituatsioonides.

1. Solva, süüdista ja kritiseeri oma partnerit. Partner peaks seda kõike kuulama kui kajasid, tühje helisid.

2. Vahetage kohad. Nüüd laske oma partneril teid maha teha. Harjutage kuulma ainult sõnu ja helisid, neid südamesse võtmata.

3. Proovige sama harjutust uuesti, aga kasutage nüüd süüdistuste asemel kiitusi ja meelitusi. Mõlemal juhul peaks kuulav partner püüdma mitte reageerida, mõistes, et seda öeldakse kui unes. Alul on raske meelerahu säilitada. Jätka harjutamist - ajapikku leiad, et selline tegevus saab rikkalikult tasutud.

Ärkamise praktika

Ärkamisjärgsed hetked on unenägude mäletamise suhtes kõige viljakamad. Järgnevad harjutused on mõeldud mälu toetamiseks ja tugevdamiseks. Nad kergendavad ka meele üleminekut magava ja ärkvel-une vahel. Hommikul üles ärgates harjutage järgmist:

• Lõvi väljahingamine - hingake välja heliga "ah".

• Lõvilaadne poos ärkamiseks ja puhastumiseks - istuge voodis tõstetud peaga ning keskenduge ning rõhutage väljahingamist, korrates "ah" hingamist kolm korda.

• Energiataseme tõstmine - seiske püsti, ajage sõrmed taeva poole ja korrake lõvi väljahingamist.

• Sisenemine olekute - magamise, unenägemise, ärkamise reaalsuse - muundumise meelelisse peegeldusse - praeguses hetkes elamine, unenägude lindistamine. Seega alustad sa päeva, teades, et kõik on nagu uni, illusioon, fantaasia, miraaž jne.

Öine praktika

Pärast voodisse minemist harjutage neid punkte, et luua võimalused meeleliseks, teadlikuks uneks.

• Korrake järgnevat palvet kolm korda, et endale meelde tuletada ja tugevdada oma püüet unes ärgata, kõikide olendite tõelise ärkamise nimel: "Ärgaku ma unes ja mõistku, et ma magan, et kõik magavad olendid võiksid samamoodi ärgata illusoorse kannatuse ja segaduse õudusunenäost."

• Lamage küljel, jalad koos ning põlvest natuke kõverdatud. Laske oma ülakeha raskus painutatud käele, lastes peal toetuda oma lahtisele käele. See on magava Buddha asend, milles teda on tavapäraselt kujutatud nirvaanasse lahkumas.

• Tooge oma tähelepanu kurgutšakrale, visualiseerige kehast üles tõusvat energiat. Tundke, kuidas ta tõuseb südametšakrast koos teie hingamisega ja laske ta oma kolmandasse silma: punkti oma kulmude vahel. Kujutlege seda terve, särava kuuna silmade taga. Minge valgusesse.

• Kujutlege "A" tähte (lõpmatuse sümbol) kuu pinnal.

• Pange tähele, millised pildid hakkavad ilmuma teie silmade taga asuvale valguskerale.

Praktika süvendamine

Tiibeti unejoogas edasi arenemiseks:

• Pange oma unenägusid hoolega tähele.

• Kirjutage oma unenäod igal hommikul ärgates päevikusse.

• Tundke ära korduvad kujutised, teemad, seosed ja mustrid.

• Mõtisklege oma unenägude arhetüüpse, sümbolistliku sisu üle.

• Otsige sarnasusi ja erinevusi unenägudes, unistustes, fantaasiates, visioonides, ideedes, projektsioonides jne.

• Äratage end öösel üles, et kinnitada oma otsust unes ärgata ja haarata faktist, et magate.

• Istuge magades meditatsioonipoosis, et säilitada teadvuse järjepidev teadlikkus, kui samal ajal kutsute esile teadlikku unenägemist.

• Olgu teil unenäo assistent käepärast, et teid unes juhendada, aidates teil õppida säilitama teadvuslikku olekut magamise ajal.

• Mediteerige üksi pimedas, et arendada Selge Valguse Meele selgust - illusioonidest mõjutamata meelt.

• Päeval säilitage teadlikkust sellest, et kõik, mida te kogete, on nagu unenägu.

• Lausuge unejooga palvet öösel ja päeval, et kinnitada oma taotlust ärgata unes (võite sõnastust muuta).

Terve elu kestev Tiibeti unejooga praktika

Nagu igasugune vaimne praktika, toob Tiibeti unejooga päevavalgele enam märgatavat kasu, mida kauem ja järjekindlamalt te seda harjutate. Budistliku traditsiooni kohaselt ei piisa ainult distsipliinist, et praktika täielikult ellu viia. Motivatsiooni - põhjust, miks te üldse teete harjutusi - peetakse sama tähtsaks kui tehnikat ja pühendumust.

Tiibeti unejoogat praktiseerides märkate, et kannatus, mida soovite läbi vaimse praktika leevendada, on universaalne. Mõistate ka, et mida enam ärkvel te olete, seda rohkem saate abiks olla nendele, kellest hoolite, tegelikult kõigile, kellega kokku puutute. Harjutage kavatsusega arendada oma isiklikku osa tervikust, et tuua inimeste ärkvelolek uuele tasandile. Sel viisil tõuseb teie unejooga praktikast suurim kasu.

Mõned ütlused unenägude kohta

"Unenäod on teadmiste ja kogemuste reservuaar, siiski jäetakse nad tihti kahe silma vahele reaalsuse uurimise sõidukina." - Tarthang Tulku Jooga Praktika

"Kõik, mida me näeme, on ainult unenägu unenäos." - Edgar Allan Poe

"Tõlgendamata unenägu on nagu lugemata kiri." - Talmud

"Unenäod on reaalsed senikaua, kuni nad kestavad. Kas me saame elu kohta midagi muud väita?" - Henry Havelock Ellis

"Maa elanikud, kes te olete sügavas unes... Lõpetage magamine! Ärgake üles! Mida te ootate?" - Zohar

"On mõned, kes on magades ärkvel, ja on teised, kes on ärkvel, kuid sügavas unes." - Lalla

"Ärge magage nagu loom, kes segab une ja reaalsuse." - Tiibeti unejooga praktika juhis

"Las uni ise olla vagaduse harjutus, nagu meie elu ja käitumine on tulenenud vajadusest, olgu ka meie unenäod." - Püha Basil