Inimene kui kõrgema mõistuse vahendaja LÕUNA (1)

Tee(2)

 

 

Päevamärk Eb, mis tähendab Teed, on üks kõige saladusli­kematest ja mitmetimõistetavatest märkidest. Püha kalender peab tema mõju purustavaks ja lõhkuvaks, kuid “Chilam Balam Chumayelist” räägitakse, et 2 Ebi päeval Jumal “lõi esimese redeli, et laskuda mere ja taeva keskele”. Nii et päeva Eb sümbol redel on väga vana. Faktiliselt see müüt kirjeldab kogu maailma kui teatud liiki redelit.

On ilmselge, et redel mis ära toodud “Chilam Balam Chumayelist”-’s on Taeva ja Maa püramiid, mis on klassikaliste maiade mütoloogia alus. Tõusta mööda redelit tähen­dab tõusta püramiidile. Tänapäeva maiad nimetavad seda päevamärki “Elu Teeks”. Palju­des ameerika indiaanlaste filosoofilistes õpetustes Elu Tee all mõeldakse “Hea Punane Tee”, mis liigub Idast Läände ja sümboliseerib vaimset teed. Maiade jaoks liikumine möö­da Elu Teed tähendab trepist või püramiidist üles minekut kuni kolmeteistkümnenda taevani.

Teise võtme selle päeva esoteerseks mõistmiseks annab asteekide nimetus (Mali­nalli). Kuigi see sõna võib tähistada erinevaid rohtusid ( siit ka levinud selle päevamärgi nimetus – rohi), tema all võib mõista eluenergiat, mis hingestab elu, “taeva aas” või “säh­vatus veres”. Järelikult see päevamärk sümboliseerib energiat ja jõudu, mis paneb meid liikuma Elu Teel, samuti Elu Teed ennast. (2)