Ahv, Kunstnik, Kavalus, Kõrgema elu mõistliku loomise printsiip, LÄÄS (1)

Ahv (2)

 

 

Popol Vuhis räägitakse, et Esimene Ema ja Esimene Isa sünnitasid kaks poega Hun- Hunaphu (1Hunaphu) ja Vucub-Hunaphu. Hun- Hunaphu(7 Hunaphu) omakorda sünnitas pojad Hun-batz (1 Bats)  ja Hun-choen (1 choen). Sõna  bats tähistab ahvi ja on sellepäeva­märgi nimetuseks kitšee maiadel. Sõna chouen  sõnasõnalt tähistab “ käsitöölist” või “meistrit” .

1  Batz  ja 1 Chouen olid esimesed käsitöölised ja kunsti meistrid. Nad mängisid flöödil, oskasid laulda, olid kirjanikud, juveliirid. Maiad peavad seda päeva üheks kõige õnnelikumaks. Päevamärk Ahv juhib kõiki kauneid kunstiliike. Loomingulist meisterlik­kust, mis kehsatus selles päevamärgis, peeti üheks austusväärsemaks omaduseks iidses Mehhikos. Kustliloomingut vaadati kui vaimse tee osa, millele panid aluse iidsed tolteegid.

Kuid sellele päevamärgile on iseloomulik ka mässav, eemaletõukav ja isegi julm alge.  Popol Vuhis räägitakse, kuidas Hunaphu ja tema vend siirdusid Allmaailma män­gima Allmaa valitsejatega käsipalli. Kuigi nad mängisid väga hästi, pimeduse valitsejad petsid neid ja tõid nad ohvriks. Hunaphu  viljastas tüdruku Allmaailmas, keda kutsuti Ve­ri­seks Naiseks. Ta tuli ülemisse maailma, et sünnitada seal lapsed, Hunaphu ja Xba­lan­gue. Kuid kaksikute kangelastega käituti ebaõiglaselt. Hunbatz ja Hunchouen rääkisid Esiema nõusse, et mitte mingitel tingimustel ei saaks nooremad vennad toitu kodukolde äärest. Selle asemel sunniti Hunaphud ja Xbalangued küttima ja hankima toitu Esiemale, Hunbatzile ja Hunchouenile. Lõpuks õnnestus kaksikutel-kangelastel solvajatega arved õiendada. Nad meelitsid Hunbatzi ja Hunchoueni puu otsa, et nad päästaksid lahti seal olevaid linde, kes justkui oleksid puu okste külge kinni jäänud. Nii kui nad puu otsa roni­sid, hakkas puu taevasse tõusma ja Hunbatz ning Hunchouen  sattusid keerulisse olukor­da. Siis toimus veel üks imeline transformatsioon: mõlemad vennad muutusid ahvideks. Mingil viisil õnnestus neil puu otsast alla saada ja koju jõuda, kui nende vanaema ainult naeris kui nägi nende olekut. Nad pidi metsa tagasi pöörduma ja elavad kuni tänase päe­va­ni ahvidena. Hoolimata sellest, et nad moonutati ahvideks tänu oma kadedusele ja kõr­gendatud enesehinnangule, paljud lauljad ja muusiku, kirjanikud palvetavad nende poole.

Selle loos ei kirjeldata mitte ainult seda kuhu viib uhkus. Kaksikute-meistrite lugu sümboliseerib taevaste nähtuste peegeldust. Iga planeet tõuseb koos Päikesega teatud tzo­li­ni päeval. Mars ilmub koos Päikesega taevasse Ahvi päeval ja kaks käsitöölist-kaksikut on seotud just selle punase planeediga. Alandav tagasipöördumine Esi ema koju vastab retrograadse Marsi orbiidile.

Keraamiliste nõude kirjad annavad teavet selle kohta, et (skribid) [iidsetes tsivili­satsioonides kirjutajad, maagid, kelle tegevus oli seotud kirjamärkide ja graafiliste süm­bo­litega] olid samaaegselt nii kunstnikud, kirjanikud ja iidsete teadmiste hoidjad. Need maiade valitsejakoja liikmed korjasid teadmisi, tunnistasid Ahv Jumalat oma valitseja jumalaks. Teades kunstiloomingu ja salateadmiste seost ei ole midagi imestada, et Ahvi päevamärki peeti “iga ala peale meistrite” päevaks. See oli ka päev, mis oli pühendatud Kalendrihoidjatele ja nende teadmistele.

Ahvi päev on käsitöölise, tarkusesäilitaja ja looja päev. Temas kehastub nii vaim­ne ja loominguline jõud, kui ka kunstiinimese üleemäärane eneseupitamine.