Armastus on sügav aje olla tervikuga üks, sügav stiimul lahustuda Mina ja Sina ühinemises. Armastuse põhjuseks on meie eraldatus oma allikast ja soov sellesse tagasi pöörduda. Ego on saanud barjääriks teie ja teie pinnase vahel - inimene on lämmatatud, ta ei saa hingata, ta on kaotanud oma juured. Teda ei toideta enam. Armastus - see on soov saada toitu, oma juurte leidmine.

    Mees ja naine võivad leida oma juured läbi teineteise. Nad täiendavad teineteist. Kui need kaks poolt kohtuvad ja sulavad ühte, sünnib määratu rõõm olemisest. Ent te ei ole juurdunud mitte naises, läbi naise te juurdute Jumalas. Nii naine kui mees on teineteisele uksed Jumalasse. Armastuse soov on ühtaegu igatsus Jumala järele. Armastuse olemasolu tõestab Jumala olemasolu. Ei ole olemas teisi tõendeid. Just sellepärast, et inimene ei saa elada ilma armastuseta, Jumal on. Üksinduses me kannatame ja sureme, koos kasvame ja saavutame rahulduse ning täitumuse.

Hirm armastuse ees
    Hetkel, mil sisenete naisesse, kaotate oma ego; naine siseneb mehesse ja kaotab oma ego. Te võite leida oma juured täielikult vaid juhul, kui kaotate end. Teist teed ei ole. Teid tõmbab terviku poole, sest tunnete rahuldamatust, ent kui seejärel saabub tervikusse sulamise hetk, tunnete suurt hirmu. Te põrkute tagasi. Ja iga inimolend, kes tahab jõuda tervikuni, peab sellest läbi minema. Ta on nagu jõgi, mis on jõudnud kõrbeni ja tahab leida selle tagant ookeani. Siis kõrb ütleb: "Ainus tee on - muutuda pilveks ja kanduda tuule tiivul teisele poole." Jõe küsimus on loomulik: "Ent mis garanteerib, et tuul laseb mul uuesti saada sellekssamaks jõeks, kes olin enne. Niipea kui ma kaon, ei saa ma enam kontrollida olukorda."
    See ongi hirm armastuse ees. Te olete veendunud, et ilma armastuseta pole rõõmu, pol elu ja et on olemas vahendid, mis saavad täita seda tühjust teis. Ent niipea, kui lähenete armastusele, tekib hirm enesekaotuse ees. See on dilemma. Kui sukeldute armastusse, kas siis suudate säilitada oma isiksuse, oma individuaalsuse? Kas on õige niimoodi riskida? Ja teie aru otsustab mitte riskida - sest siis on vähemalt kindel, et olete olemas, ehkki näljane, rahuldamatu, õnnetu... Kes garanteerib, et "seal" - kui "kaote" - on rõõm, on õndsus, on Jumal?
    See on sama hirm, mida tunneb seeme, kui hakkab surema mullas. Seemnele on see surm ja ta ei suuda endale ette kujutada, et pärast seda võrsub sellest uus elu.

Armastus - see on teie elu tants!
    Elu - see on võimalus. See on pinnas, millelt puhkeb õide armastuse roos. Armastus on iseväärtus, tal pole eesmärke ega tähendust. Armastuses on alati teatud määral meeletust. Sest te ei oska põhjendada, miks te armastate. Teie igapäevaelus on kõigel oma eesmärk - armastusel mitte. Armastus - see on teie elu tants. Vaat miks eesmärgiinimestele tundub armastus hullumeelsusena. Ent neile, kes on armastusest teadlikud, on see ainus loomulik ja normaalne asi. Ilma armastuseta võib inimene olla rikas, terve, kuulus - ent ta ei saa olla normaalne, kuna ei tea midagi sisemistest väärtustest. Armastajad ei vaja psühhiaatrilist ravi. Tegelikult on armastus suurim tervendav jõud elus. Tavaline hullumeelsus on mõttetu, ent hullumeelsus, mida nimetatakse armastuseks, kannab endas sügavat mõtet.
    Vaadake armunud inimese nägu - tema silmis on uut sügavust, uut võlu, uut ilu. Armastus muudab inimese otsekohe. Inimene, kes ei suuda armastada, ei saa olla arukas, õilis, kaunis. Tema elu on tragöödia.
    Armastan elu sellepärast, et ta on nii muutlik. Ta voolab igas hetkes. Inimesed, kes teavad õnne saladust, on kooskõlas elu muutuvusega. Ka armastus on muutlik. Miks on kõik religioonid asetanud abielu armastuse asemele? Sellepärast, et abielu annab vähemalt illusiooni püsivusest. Laste paaripanek on levinud kogu maailmas - et purustada armastus. Pole juhus, et abielu loob maailmas rohkem õnnetust kui miski muu, kuna ta purustab ainsa võimaliku õnne, armastuse õnne. Nende inimeste süda ei tantsi kunagi; nad sünnivad ja surevad teadmatagi, mis on armastus.
    Jälgides seebimulle, liblikaid, jälgides roosiõisi, mis tantsivad tuules, hakkate te tunnetama pisaraid ja laule. Need on rõõmupisarad - et elu on nii elav, ei saa ta olla püsiv, sest ainult surnud asjad saavad olla püsivad.
    Kas teie Jumal oskab tantsida? Kas ta oskab armastada? Laulda? Kas ta võib joosta liblikate järele? Kas teie Jumal võib korjata aastalt lilli ja rõõmustada - pisarates ja lauldes?
    See on ta tõeline, selline Jumal ei ole miski muu kui elu ise.

Neli sammu armastuseni
    ESIMENE SAMM ON OLLA SIIN JA PRAEGU. Te ei saa armastada minevikus ega tulevikus - siis te vaid väldiks armastust. Armastus on võimalik ainult olevikus, sest sel hetkel hohtuvad elu ja surm... selles ttumedas avaruses, mis on teie sees. Kui te liig palju mõtlete - mõtlemine toimub aga alati kas tulevikus või minevikus - , siis teie energia on kõrvale kallutatud tundmisest. Tundmine toimub alati siin ja praegu. Kui teie energia toimib mõtlemisena, siis on teil liig vähe energiat, et tunda - ja armastus osutub võimatuks. Inimene, kes on liialt koormatud mõtlemisest, peagi unustab hoopis, et tal on ka süda; tema tunded jäävad vait. Tunded aga, mida ei kuulata, hakkavad kaduma. Kui te täielikult kaote armastusse, siis muutub see Jumalaks. Armastus on Jumala algus ehk Jumal on armastuse kõrgeim tipp.
    TEINE SAMM ARMASTUSE POOLE ON ÕPPIDA MUUTMA OMA MÜRGID MEEKS. Paljud inimesed armastavad, kuid nende armastus on tugevalt rikutud vihkamisest, armukadedusest, omanikutundest. Tuhat ja üks mürki ümbritseb teie armastust. Siis muutub kogu teekond mõruks. Armastus on redel taeva ja põrgu vahel, mida mööda võite liikuda nii üles kui ka alla. Ja kui teie armastuses on mürki, siis võite liikuda põrgusse ning jõuda poolemeelsuse piirile. Et seda ei juhtuks, peate õppima muutma oma mürki meeks.
    See on väga lihtne ja nõuab ainult veidi kannatust. See on üks suuremaid saladusi, mida ma teile nüüd räägin. See käib nii: kui teis sünnib viha, ärge tehke midagi, lihtsalt istuge vaikselt ja jälgige seda. Ärge olge selle vastu, ärge olge selle poolt. Ärge ühinege sellega ega suruge seda alla. Lihtsalt vaadake, mis juhtub. Laske sel kasvada. Ja kui te seda teete, hakkab mürk teis muutuma millekski hoopis muuks. See on üks elu põhiseadusi: kõik muutub pidevalt millekski muuks. Hea inimene muutub halvaks, halb inimene heaks; pühakul on patused hetked, patusel pühadusehetked. Tuleb lihtsalt kannatlikult oodata.
    Kui teid on vallanud viha, siis ärge mingil juhul tegutsega. Või te kahetsete, sest loote terve reaktsioonide ahela ja langete karma ahelaisse, ja sellel pole lõppu. Kui te teete midagi negatiivses seisundis, muutub ka teine inimene, kellega suhtlete, negatiivseks ning on valmis toimima sellest lähtuvalt. Negatiivsus loob veel suuremat negatiivsust, viha veel suuremat viha, vaenulikkus vaenu jne - ja inimesed ongi teineteise poolt lõksu püütud. Ja ometigi nad jätkavad!
    Oodake. Kui teid on haaranud viha, siis - see on aeg meditatsiooniks. Ärge raisake ära seda hetke - raev loob teis nii suure energia. See võib hävitada. Ent energia on neutraalne - seesama energia võib ka luua. Seepärast lihtsalt oodake. Oodates ja mitte midagi tegema kiirustades oleme ühtäkki üllatunud, tunnetades sisemist muutust. Te olite täidetud vihast ja see viha üha kasvas, lähenedes oma kõrgpunktile ja siis... pöördub ratas ümber. Ja te võite näha, kuidas viha nõrgeneb ja energia vabaneb - ja te olete korraga positiivses loovas meeleolus.
    Nüüd te võite juba tegutseda. Alati oodake see ära, kuni teis tekib positiivne seisund.
    See, mida ma soovitan, ei ole millegi allasurumine. Ma ei ütle: suruge negatiivne alla, olge temast üle, unustage ta, ärge tehke midagi tema vastu - vaid jälgige negatiivset! Selles ongi tohutu erinevus. Ma ei ütle teile: kui olete vihane, siis naeratage. Selline naeratus oleks vale ja võlts. Ärge naeratage, kui olete vihane. Sulgege toauks, asetage peegel enda ette ja vaadake oma kurja nägu. Pole vajadust näidata seda ngäu veel kellelegi. See on teie asi, see on teie energia, see on teie elu ja te peate ootama õiget momenti. Jätkake peeglisse vaatamist, vaadake punetavat nägu, punaseid silmi - teie ees on mõrtsukas. Kas olete kunagi mõelnud, et igaüks kannab endas mõrtsukat? Ka teie. Ärge mõelge, et keegi teine on mõrtsukas, kes tuleb ja tapab. Ei, igaühel on võimalus sooritada mõrv. Te tapate enesetapu instinkti iseendas.
    Lihtsalt vaadake peeglisse - see on teie nägu ja te peate sellega tutvuma. See on osa teie kasvust ja eneseteadvuse teest.
    Te olete Sokratesest kuni kaasajani välja kuulnud sõnu: "Tunneta iseennast!" See ei tähenda istuda vaikselt omaette ja korrata: "Mina olen Brahma, mina olen Vaim, mina olen Jumal" - kõik see on jama. "Tunne iseennast!" tähendab tundma õppida kõiki maailmu, kõiki võimalusi, seda, mis tähendab olla mõrtsukas, patune, pühak, heategija, Jumal, Saatan. Tunnetada kõiki valdkondi täies ulatuses, ja neid tundma õppides avastate üha uusi ja uusi saladusi.
    Te avastate, et viha ei saa jätkuda lõputult. Või saab? Proovige. Mis saab juhtuda, kui te olles vihane mitte midagi ei tee? Miski pole igavene. Õnn tuleb ja läheb, õnnetus tuleb ja läheb. Seepärast, milleks kiirustada? Tuli viha - ta läheb. Te lihtsalt oodake, olge natukegi kannatlik. Lihtsalt vaadake peeglisse ja oodake. Las viha olla siin, las teie nägu olla inetu nagu mõrtsukal - ent oodake, jälgige seda. Ärge püüdke viha alla suruda ega käituge viha ajel ja varsti te näete, et teie näojooned pehmenevad, silmad muutuvad rahulikumaks, energia muutub - mehelik muutub naiselikuks ja varsti olete täidetud särast, vihapuna on muutunud säraks.
    Nüüd on õige aeg tegutseda. Tegutsege, kui olete positiivne. Ärge forsseerige, oodake, kuni positiivsus ise tuleb. See ongi saladus, kuidas muuta oma mõrke meeks.
    KOLMANDAKS - JAGAGE! Kui olete negatiivne, siis hoidke see endale; ent niipea kui olete positiivne, jagage seda teistega. Tavaliselt jagavad inimesed endast vaid negatiivset - mitte positiivset. Inimkond on rumal. Kui inimesed on õnnelikud, on nad kitsid seda jagama, nad naeratavad väga-väga ökonoomselt. Kui nad aga on pahased, siis on nad seda täiel mõõdul. Positiivse jagamine sünnitab armastuse, mis otsekui voolab välja teie südamest.
    Borges on öeldnud: "See, mis on püha, visake koertele. Sigadele visake pärlid. Sest see on see, mis tuleb ära anda."
    Teie olete kuulnud vastupidist õpetust: Ärge visake pärleid sigade ette! Tegelikult pole tähtis mitte see, kas te annate või kellele te annate, vaid mida te annate. Kui teil on midagi väärtuslikku, siis andke, jagage seda. Gurdzhijevil oli kombeks öelda: "Kaotasin kõik selle, mida olin kogunud ja kõik, mida ma ära andsin, sai minu omaks." Tõepoolest - teil on ainult see, mida te olete ära andnud. Armastus ei ole omand, mida koguda, vaid sära, aroom, mida jagada. Mida rohkem jagate, seda rohkem omate, seda rohkem kasvate oma seesmusest, seda rohkem avaneb teie seesmine allikas - ja see kaev on lõputu. Mida rohkem vett kaevust ammutate, seda enam värsket vett juurde voolab. Voolav vesi on alati värske - nagu väljavoolav armastuski.
    Niisiis - kolmas samm armastuse suunas on jagada endast positiivset, jagada oma elu, jagada kõike, mis teil on. Teie tarkus on - jagage! Teie palve - jagage! Kui teil pole inimest, kellega jagada, jagage kasvõi koertega - kuid jagage. Jagage oma rõõmu kividega - ent jagage. Kui teil on pärleid, jagage need laiali, muretsemata, kas satuvad need pühakutele või sigadele.
    Kogumine mürgitab südant. Mistahes kogumine on mürk. Kui te aga jagate, siis olete vaba mürkidest. Ja kui te annate, siis ärge oodake tänu; olge tänulik inimesele, kes lubas teil endaga midagi jagada. Ärge isegi oma südame põhjas laske tekkida mõttel, et ta peaks olema teile tänulik. Olge ise tänulik, et ta oli valmis teid ära kuulama, jagama teiega teatud energiat, kuulama teie laulu, vaatama teie tantsu; et kui te tulite tema juurde, et talle anda, siis ta ei pöördunud teist ära - sest ta oleks võinud ju ka keelduda.
    NELJANDAKS OLGE - EI KEEGI. Niipea, kui hakkate end pidama üheks või teiseks, te peatute. Siis armastus ei voola. Armastus voolab välja vaid tollest, kes poel keegi. Kui te olete tühjad iseendast, oma egost, siis on teis armastus. Kui olete täidetud enesetähtsusest - armastus kaob. Armastus ja ego ei saa eksisteerida koos. Armastus saab eksisteerida koos Jumalaga, sest armastus ja Jumal on sünonüümid. Seepärast - olge eimiski. Eikeegi - see on kõige allikas, eimiski - see on lõpmatuse allikas. Eimiski on Jumal.
    Olge eimiski - ja te jõuate tervikuni.

Armastage tegelikult
    Väga kerge on armastada inimesi abstraktselt, väga raske teha seda konkreetselt. Pidage meeles, et seni, kuni te ei armasta konkreetseid reaalseid inimolendeid, on teie armastus puude ja lindude vastu võlts, silmakirjalik. Sest kui te ei suuda läbi murda reaalsusesse, mis on teile nii lähedal, kuidas saate siis läbi murda reaalsusse, mis on kaugel? Te ei saa ühineda kaljuga, sest vahemaa on liiga suur, ületamatu. Ühinege kõigepealt teise inimesega.
    Ma tean: on võimalik armastada puud, ent ainult siis, kui armastate inimesi nii sügavalt, nii totaalselt, et olete tunnetanud neis puid - ainult siis; või kui te olete tunnetanud inimestes linde. Sest inimene on kunagi ka ise olnud kõik see, sest ta kannab sellest siiamaani jälgi omaenda või kollektiivses alateadvuses. Kunagi te olite puu, lind, loom, kalju - olite miljon asja ja kõik see kogemus oli teis. Ainus võimalus ühineda puuga on ühineda puuga inimolendeis.
    Armuge inimestesse! Riskige, olge julged. Kannatage välja armastuse ja ekstaasi valu. Minge sügavamale inimestesse ja peagi te avastate, et inimene - see ei ole mitte ainult inimolend; inimene - see on inimolend pluss kogu olemine, sest inimolend on evolutsiooni tipp. Kõik inimesed, kes kunagi on elanud, on praegugi siin.
    Kas te pole naises kunagi tunnetanud, et ta on kass? Olemata kass, ei saa ükski naine olla naine, ja te leiate temast emaslooma. Sama juhtub mehe puhul, te leiate temast hundi. Igas inimeses on loom, nii nagu temas on ka laps, nooruk jne. Mida sügavamale inimesse tungite, seda rohkem imelikke asju leiate. Armatsedes naisega, armastate kuskil sisimas ka loomade, lindude, puude ja kõige olevaga. Alles siis, kui olete avastanud nad inimeses, tunnete nende keelt.

Armastus - habras lill
    Igale lapsele on sünniga kaasa antud rohkem armastust, kui ta endas mahutada suudab. Ta ajab armastust üle ääre. Laps on tehtud ainest, mida nimetatakse armastuseks. Vanemad aga reeglina ei ole võimelised andma lapsele armastust. Sest nende vanemad ei andnud seda neile. Nad võivad teha ainult näo, otsekui armastaksid, rääkida, et armastavad. Ometigi on kõik see, mida nad teevad, kaugel armastusest. Kogu nende käitumine lapse suhtes on haavav, nad ei austa last. Nad isegi ei mõtle sellest ega lapsest kui isiksusest. Nad mõtlevad temast kui probleemist. Kui laps on tagasihoidlik, tavaline, kui ta ei sekku vanemate ellu, siis on ta vanemate silmis hea laps. Kuid selles suhtumises pole lugupidamist ega austust. Sest armastuse asemel on domineerimis- ja omamissoov, armukadedus ja kõik muud mürgid, mis hävitavad armastuse. Armastus - see on väga õrn õis. Seda tuleb hoida, tugevdada; seda tuleb kasta, ainult siis muutub ta tugevaks. Ja lapse armastus on mõistagi iseäranis habras, sest laps ise on habras. Mõelge vaid, kui abitu on laps, kui jätta ta üksi. Sama juhtub ka armastusega - ta on jäetud üksi. VAnemad ei tea, mis on armastus, nad ei ole kunagi õide puhkenud armastuses. Mõelge omaenda vanemate peale. Ja midagi meenub: ma ei ütle, et nad on selles süüdi. Nad on ohvrid, nii nagu teiegi. Nende vanemad olid samasugused - ja nii edasi. Niiviisi võite minna Aadama ja Eeva ning Taevaisa endani.
    Paistab, et Taevaisa ei pidanud Aadamast ja Eevast piisavalt lugu. Miks ta muidu hakkas neid kohe algusest peale kamandama: "Tehke seda!" ja "Ärge tehke seda!" ja hakkas tegema kõiki neid rumalusi, mida teevad kõik vanemad.
    "Ärge sööge vilja sellest puust!", ja kui Aadam ikkagi sõi seda vilja, sai Taevaisa nii vihaseks, et ajas Aadama ja Eeva Paradiisist välja. See väljaajamise oht on pidevalt olemas, iga vanem ähvardab oma last välja viasta, kui too pole sõnakuulelik ega käitu korralikult. Loomulikult laps kardab osutuda minemaaetusk, kaitsetusse ellu! Ja ta hakkab manipuleerima. Ta hakkab naeratama, kui vaja. Nüüd on see juba poliiitika, poliitika aabits. Oma sisimas aga hakkab ta vihkama, kuna tunneb, et temast ei peeta lugu; temas tekib meelehärm, kuna teda ei armastata sellisena, nagu ta on. Niisiis püüab ta olla väärt oma vanemate armastust ning hakkab muutuma võltsiks. Ta kaotab seesmise väärtuse ja varsti kaob temas lugupidamine ka iseenda vastu.
    Ja palju kordi tuleb lapse pähe mõte: "Kas need tõesti on minu pärisvanemad? Võibolla on nad mu lapsendanud? Võibolla nad petavad mind, kuna, nagu näib, nad ei armasta mind?" NIng tuhat ja üks korda näeb ta viha nende silmis, inetut raevu nende nägudel kõige vähimagi asja pärast. Ta ei suuda seda uskuda. See on nii ebaõiglane ja ebaaus. Ent ta on sunnitud välja kannatama, ta peab leppima selle paratamatusega. Ja varsti ongi tema võime armastada tapetud.
    Armastus vajab kasvuks armastuse keskkonda. Kui isa ja ema armastavad mitte ainult last, vaid ka teineteist, siis on majas armastuse atmosfäär ja laps hakkab toimina kui armastuse olend ega hakka mitte kunagi küsima: "Mis on armastus?", sest ta teab seda algusest peale ja see saab talle aluseks.
    Kahjuks aga nii ei juhtu ja te õpite ära oma vanemate meetodid - nende rumaluse, nende konflkti. Jälgige ennast. Kui olete naine, siis võibolla märkate, et kordate peaaegu täielikult oma ema käitumist. Kui olete mees, siis kas te ei märka, et teete peaaegu neidsamu mõttetusi, mis teie isagi. Te võite imestada: "Kuidas küll isa võis seda teha?" - ja teete sedasama. Põlvkonnad kordavad üksteist. Inimesed on jäljendajad; inimene - see on ahv. Te kordate oma isa ja ema - ja sellest tuleb lahti saada. Alles siis te taipate, mis on armastus.
    Ma ei saa määratleda, mis on armastus, sest pole olemas armastuse määratlust. See on niisama määratlematu nagu sünd, surm, nagu Jumal, nagu meditatsioon.
    Esimene samm on - vabaneda vanemate jäljendamisest, nende häälest endas, nende poolt teisse sisendatud programmist, grammofoniplaadist. Pühkige nad endast ja te hämmastute, et kui olete koristanud nad oma olemusest, siis - saate vabaks. Alul võite tunda nende suhtes kaastunnet, vastasel korral tunnete, et nad on tile liiga teinud. Kuidas te siis ei saaks olla solvunud, kui nad on teinud teile nii palju halba, ehkki enese teadmata? Nad soovisid teile kõige paremat, ent paljalt headest soovidest jääb väheks. Iga vanem soovib, et tema lapsel oleksid kõik elu rõõmud - selles pole kahtlust. Ent mida saab ta sinna parata, et temal enesel polnud mitte mingit rõõmu. Ta on olnud robot ja ta loob atmosfääri - teadlikult või alateadlikult -, milles ka tema laps muutub varem või hiljem robotiks.
    Niisiis - te peate vabanema oma vanemate mõju alt. See on raske töö ja te ei saavuta seda mitte kohe. Te peate olema väga tähelepanelik oma käitumise suhtes. Kui te märkate, et teis tegutseb tie ema, siis peatage see, väljuge sellest. Tehke midagi absoluutselt uut, midagi sellist, mida teie ema endale ettegi poleks suutnud kujutada.
    Näiteks teie kaaslane vaatab mõnda teist mööduvat naist hindaval pilgul. Nüüd jälgige, mida teete teie. Kas te ei tee mitte sedasama, mida teinuks teie ema, kui teie isa vaadanuks hindavalt teist naist? Kui te nii teete, siis te mitte kunagi ei saa teada, mis on armastus, te lihtsalt kordate ühte ja sedasama vana lugu. See on seesama vastik stseen, esitatud vaid teiste näitlejate poolt. Seeasemel tehke midagi uut! See uudsus peab lülituma teie ellu - siis ka teie armastus hakkab voolama. Niisiis, see on esimene oluline asi - vabaneda oma vanemate jäljendamisest.
    Teiseks. Inimesed arvavad, et nad suudavad armastada vaid siis, kui nad on leidnud teise inimese, kes seda väärib - täiusliku mehe või naise. Jama! Te mitte kunagi ei leia sellist inimest, sest täiuslikku meest ja naist ei ole olemas. Ja kui nad oleksidki olemas, siis neid ei erutaks teie armastus.
    Olen kuulnud inimesest, kes jäi vanapoisiks, kuna oli otsinud täiuslikku naist. Kui ta sai 70, küsis keegi temalt: "Te olete palju ringi reisinud - Kabulist Katmandusse, Katmandust Goasse, Goast Poonasse - te otsite. Kas leidsite täusliku naise?"
    Vanamees muutus väga kurvaks. Ta ütles: "Jah, pkskord ma kohtasin üht täiuslikku naist."
    "Ja mis sest sai, miks te ei abiellunud?"
    Ta muutus veelgi kurvemaks, kui vastas: "Mis parata, tema otsis täiuslikku meest."
    Selleks, et voolata ja kasvada armastuses, pole vaja olla täuslik. Armastus ei vaja teise inimese muutmist. Seepärast ärge nõudke täiust, vastasel korral ei leia te endast migit armastust. Inimesed, kes nõuavad teiselt täiuslikkust, on väga armastusvõimetud, neurootilised inimesed. Isegi siis, kui nad armsama leiavad, hakkavad nad nõudma täust - ja armastus puruneb sellise nõude tagajärjel. Niipea, kui mees armub naisesse või naine mehesse, tulevad nõudmised. Naine hakkab nõudma, et mees oleks täiuslik ainult sellepärast, et mees teda armastab. Otsekui teeks mees sellega pattu. Nüüd peab ta ühtäkki olema täuslik, nüüd peab ta eheitma endalt kõik puudused - lihtsalt selle naise pärast. Nüüd ta ei tohi olla lihtsalt inimene. Ta peab saama kas superinimeseks või siis petiseks. Superinimeseks on, mõistagi, väga raske saada, seepärast hakkavad inimesed petisteks. Nad hakkavad teesklema, näitlema, mänge mängima.
    Niisiis - ärge kunagi nõudke täiuslikkust, teil ei ole õigust kelleltki midagi nõuda. Kui keegi armastab teid, siis olge tänulikud, kuid ärge nõudke midagi, sest ta pole kohustatud teid armastama. Kui keegi teid armastab, siis on see ime - värisege selle ime ees. Ent inimesed ei oska seda hinnata. Mingite tühiste asjade pärast nad purustavad kõik võimalikud armusuhted.
    Armastus on niisama loomulik nagu hingamine. Kui te inimest armastate, siis ärge hakake temalt midagi nõudma, sest sellega sulete te kohe alguses uksed. Ärge oodake midagi. Kui miski tuleb, olge tänulikud. Kui midagi ei tule, siis tähendab, et see ei pidanud tulema, selle järgi polnud vajadust.
    Ent vaadake inimesi. Kui enesestmõistetavana nad teineteist võtavad. Kui naine valmistab teile toitu, siis te mitte kunagi ei täna teda. Ma ei ütle, et peate väljendama oma tänu sõnades, ent see peaks olema teie silmades. Teie aga võtate seda kui enesestmõistetavust - see on tema töö. Kes teile seda ütles?
    Kui teie mees teenib teie jaoks raha, siis te mitte kunagi ei täna teda. Otsekui peakski ta seda tegema. Kuidas saab armastus kasvada sellises atmosfääris? Armastus vajab kasvuks tänulikkuse, tunnustuse, mitte aga nõudmise ja enesestmõistetava vastuvõtmise atmosfääri. See on teine asi, mida tuleks meelde jätta.
    Ja kolmandaks. Enne kui mõelda, kuidas armastust saada, hakake seda andma. Kui te annate, siis te ka saate - ei ole teist võimalust. Inimesed on rohkem huvitatud võtmisest ja saamisest, keegi ei ole huvitatud andmisest. Inimesed annavad väga vastumeelselt ja kui nad seda teevadki, siis ainult selleks, et saada. Nad on peaaegu nagu äritsejad, kes püüavad saada rohkem kui annavad. Ent teine inimene teeb sedasama meiega.
    Armastus aga pole bisness, seepärast ärge suhtuge sellesse nagu äritseja. Vastasel korral lasete käest oma elu ja armastuse ja kõik, mis on selles kaunist.
    Äri - see on kõige vastikum asi maailmas, vältimatu pahe. Olemine ei tea ärist midagi - puud õitsevad, tähed siravad ja keegi ei nõua teilt, et peaksite selle eest maksma.
    Niisiis - hakake andma. Alul on see raske, alguses tuleb võidelda oma saamisega. Ent iga samm viib järgmise sammuni ja varsti hakkab jõgi voolama.
    Niisiis alul vabanege vanematest. Vabanedes vanematest, vabanete ühiskonnast, tsivilisatsioonist, haridusest, kõigest - sest vanemad esindavad kõike seda. Teist saab indiviid. Esmakordselt pole te enam osa massist, teil on tõeline individuaalsus, te eksisteerite ainuomasel viisil. See ongi kasv. Selline peakski olema täiskasvanud inimene. Täiskasvanud inimene - see on see, kes on õnnelik oma üksiolekus, kes suudab olla õnnelik iseendaga olles. Tema üksiolek ei ole üksidus, see on meditatsioon.
    Ta on tõeliselt vaba oma vanemate jäljendamisest. Ja ainult selline inimene tunneb oma vanemate vastu tänu. Paradoks on ka selles, et ainult selline inimene on võimeline andestama oma vanematele. Ta tunneb nende vastu kaastunnet ja armastust ja ta tunneb seda väga tugevalt, sest tema vanemad on kannatanud samal viisil nagu temagi. Ja ta teeb kõik selleks, et aidata neil liikuda niisamasuguse üksioleku täiuse ja kõrguseni.
    Niisiis - saage inidiviidiks. Teiseks: ärge oodake täiust, ärge paluge ega nõudke seda. Kolmandaks: andke - ja andke vähimategi tingimusteta, ja te õpite tundma, mis on armastus.

Abielu - see on prostitutsioon
    Sõnal Armastus võib olla kaks absoluutselt erinevat, lausa vastupidist tähendust. Üks on armastus kui suhe, teine on armastus kui seisund.
    Hetkel, mil armastus muutub suhteks, saab temast ike, sest tekivad nii ootused kui ka nõuded, nii lootuste keerised kui ka mõlemapoolne püüd domineerida. See muutub võitluseks võimu pärast.
    Armastus kui suhe on omane enamikule inimestest. Armastus kui seisund aga tähendab, et te lihtsalt armastate, ilma et ehitaksite sellest suhteid. Teie armastus on kui lille lõhn - mis ei nõua teilt, et käituksite mingil teatud viisil. Lilleõis ei nõua kelleltki midagi. Ta lihtsalt jagab oma aroomi, nõudmata mingit vastutasu. Enesejagamine juba ongi tasu. Ja siis on selles määratu ilu, miski, mis on palju kõrgem nn inimlikust. Selles on midagi jumalikku.
    Suhted kui sellised - olgu need siis tegelikud või kujuteldavad - on psühholoogilise orjuse väga peen vorm. Te kas orjastate teise või siis orjastatakse teid. Seejuures ei saa te kedagi orjastada, ilma et te ka ise ei muutuks orjaks. Teist saab alati vang, teisest aga vangivalvur. Teiselt poolt vaadatuna aga olete teie vangivalvur ja tema vang.
    Laske armastusel olla teie seisund. Ärge armuge, vaid armastage. Selline on lihtsalt teie loomus. Armastuse seisundil ei ole kindlat adressaati, te kiirgate armastuse energiat ka siis, kui olete üksi.
    Kakas inimest võivad olla koos väga armastavad. Mida rohkem nad armastavad, seda vähem võimalusi suheteks ja seda rohkem vabadust nende vahel on. Mida rohkem nad armastavad, seda väiksem on mingisuguste nõudmiste, mingite ootuste võimalus. Ja mõistagi pole kohta vähimlagi pettumisel.
    Olen mistahes suhete vastu. Näiteks ma ei armasta sõna "sõprus", ent armastan sõna "sõbralikkus". Esimene on suhe, teine kvaliteet teis endis.
    Armastus on nii väärtuslik, et seda tuleb hoida kõiksugu määrdumise, riknemise, mis tahes mürkide eest. Suhted mürgitavad teda. Ma soovin, et maailm koosneks individuaalsustest. Isegi sõna "paar" kasutamine haavab mind. Te purustasite kaks individuaalsust ja paar - see pole ilu objekt. Las maailm koosneda vaid individuaalsustest ja kus ka ei puhkeks spontaanselt õide armastus - laulge sellest, tantsige selles, elage selles; ärge looge sellest ahelaid. Ärge püüdke kedagi orjastada ja ärge laske kellelgi hoida orjuses ka teid.
    Armastus on üks sügavamaid vajadusi. Ja et see on nii sügavalt vajalik, ongi selle ümber tekkinud probleemid. Te tahate, et teie armastatu oleks teile kättesaadav ka homme. Täna oli teie suhe suurepärane ja te muretsete homse pärast. Abielu põhjus on hirm, et homme teie armastatu jätab teid maha, ja sellepärast te sõlmite lepingu ühiskonna ja seaduse ees. Ent sulgeda armastus lepingusse tähendab seada seadus armastuse üle, see tähendab aheldada teie individuaalsus ja võtta vastu kohtu, armee, politsei, õigusorganite abi, et muuta teie orjus absoluutselt konkreetseks ja usaldusväärseks.
    Armastus tuleb kui tuul: ta võib tulla uuesti, võib ka mitte tulla. Ja kui ta ei tule, siis ainult seaduse, ainult abielu tõttu on peaaegu kõigi maailma abielupaaride suhted viidud prostitutsioonini.
    Elu naise või mehega, keda te ei armasta, vaid selleks, et oleks kindlam, ohutum, kooselu majandusliku toe pärast, kooselu mistahes muul põhjusel peale armastuse muudab selle ei millekski muuks kui prostitutsiooniks.
    Ma tahan, et prostitutsioon kaoks maailmast täielikult. Kõik religioonid tahtsid sedasama. Ent see näitab, kui rumal on ühiskond: needsamad religioonid on selle sama prostitutsiooni põhjuseks, kuna nad toetavad abielu. Abielu kui selline on prostitutsioon. Kui ma usaldan oma armastatut, miks ma peaksin siis temaga abielluma? Juba abielu idee ise on - usaldamatus. See aga, mis lähtub usaldamatusest, ei saa aidata teie armastusel kasvada sügavamale ja kõrgemale. Ta võib armasuse hävitada. Armastus on tõeline vaid siis, kui ta annab vabaduse, kui ta ei piira teise inimese üksiolekut, kui ta austab tema individuaalust. Ent armunud terves maailmas suunavad oma jõupingutused sellele, et mitte miski teises poleks saladus. Nad kardavad individuaalsust ja purustavad individuaalsust teineteises, lootes, et seeläbi nende elu muutub rahuldustpakkuvaks, õnnelikuks. Tegelikult aga muutuva nad üha õnnetumaks. Teile on antud vale ettekujutus, otsekui oleks tõeline armastus igavene ja kui ta seda pole, siis pole ta ka tõeline. Tõeline roosiõis ei ole igavene, sest eksistents - see on pidev muutumine. Nii tuleb ja läheb ka armastus. Ent sellepärast poleks vaja muretseda: kui üks õis on närtsinud, tuleb tine. Õied ulevad igavesti, seepärast ärge klammerduge ühe õie külge, vastasel korral osutute ka ise surnud õieks. Aga nii see tegelikult on: inimesed klammerduvad surnud armastuse külge, mis kunagi oli elav. Nüüd on see veel vaid mälestus ja valu ja te säilitate seda veel vaid respekti pärast, seaduse pärast.
    Karl Marxil oli õige idee, et kommunismi ajal ei saa olema abielusid. Pärast revolutsiooni, 4-5 aasta jooksul püüdsidki vene kommunistid muuta abielu vabaks. Ent siis ilmnesid praktilised raskused, mida Marx polnud osanud arvestda - tal olid vaid ideed. Ja suurim raskus seisnes selles, et kui abielu ei ole, siis kaob perekond, perekond aga on ühiskonna, rahvuse tugisammas. Ilma perekonnata ei saa rahvus edasi kesta, ilma rahvuseta aga ka poliitikud ja valitsus. Ja juba viis aastat pärast revolutsiooni VKB muutis oma seisukohta. Ta hakkas uuesti toetama abielu; lahutada lubati, kuid suurte takistustega.
    Pärast seda ei räägitud enam ideest, et perekond tekkis eromanduse tagajärjel ja kui eraomandus kaob, siis kaob ka perekond.
    Ma ei taha, et eksisteeriks perekond, et eksisteeriks rahvus, et maailm oleks jagatud osadeks. Ma tahaks, et maailm koosneks vabadest indiviididest, kes elavad armastuses, vaikuses, naerus, ilma elust saadavat rahuldust hukka mõistmata, ilma vähimagi hirmuta põrgu ees ja vähimagi püüdluseta taevasse, sest me saame luua paradiisi siin. Meil on selleks kõik võimalused.
    Ma ei ole armastuse vastu. Ma olen isegi väga armastuse poolt - vaat miks ma olen suhete vastu, abielu vastu. Võimalik, et kaks inimest võivad elada terve elu koos. Keegi ei ütle, et te peate lahku minema, kuid see kooselu saab olla ainult armastuses, kuritarvitamata ega häirimata teineteise individuaalust, teise isiklikku hinge.

Armastuse tegelik hirm
    Tavalised inimesed arvavad, et armastus ja vihkamine on vastandlikud. See pole nii. Armastus ja vihkamine - see on üks ja seesama energia, armastus võib muutuda vihkamiseks ja vihkamine armastuseks - nad on pööratavad. Nii et nad pole mitte vastandlikud, vaid täiendavad teineteist.
    Tegelikult me armastame ja vihkame ühtsama inimest üheaegselt, armastus ja vihkamine on alati koos. Nad pole vaenlased, vaid sõbrad.
    Armastuse tegelik vastand on hirm. Nad ei ole kunagi koos - kui olete liig seotud hirmuga, siis armastus kaob. Hirm ei saa muutuda armastuseks, armastus ei saa muutuda hirmuks.
    Ainult armastus rikastab. Hirm sandistab, halvab. Ja mida halvatumad olete, seda suuremat hirmu tunnete. See on suletud ring. Armastus annab eile tiivad, ta aitab teil sulanduda ellu, ta annab teile julguse kogeda elu erineval viisil. Ta muudab teile kättesaadavaks elu kogu ulatuse, ta on paljumõõtmeline. Ta on täiuslik vikerkaar, kõik eluvärvid. Seepärast - heitke endast hirm ja imbuge rohkem läbi armastusest. Asendage hirm armastusega.
    Ja teiseks mõtlege taevast, avarusest; mõelge vabadusest. Ärge mõelge väikestest triviaalsetest asjadest. Hirm mõtleb alati pisiasjadest, armastus mõtleb vaid avaraist asjust, ta on valmis ohverdama kõike. Ta on - kotkas tuules; ta püüab tunnetada senitundmatut.

Armastus iseenda vastu
    Kõik maailmareligioonid õpetavad teenima teisi, omakasupüüdmatust. Minu meelest aga on egoism loomulik nähtus, see on osa teie loomusest. Kui te pole jõudnud oma mina lahustamiseni, ei saa te olla tõeliselt omakasupüüdmatud. Te võite vaid teha sellise näo, aga siis te olete vaid silmakirjalik, min aga ei taha, et inimesed oleksid silmakirjalikud.
    Niisiis kui egoism on osa teie loomusest, siis peate seda sellisena ka võtma. Te olete ellu jänud just tänu oma egoismile, tänu sellele, et pidite iseenda eest hoolitsema. Vastasel korral oleks inimkond juba ammu välja surnud. Laps, kes poleks sündinud egoistina, ei jääks ellu. Ta sureb, sest isegi söömine on egoism - kui miljonid inimese nälgivad, kui miljonid on haiged ja surevad, teie aga olete terve.
    Kui teid ründab lõvi ja tapab teid, siis see on teie poolt omakasupüüdmatus. See lõvi on näljane, teie aga varustate teda toiduga - kes te selline olete, et tahate teda takistada. Te ei tohiks end kaitsta ega võidelda. Te peate end asetama lõvi jaoks lihtsalt taldrikukesele. See on omakasupüüdmatus.
    Kõik religioonid on õpetanud seda, mis on ebaloomulik. See oli vaid üks näide. Mina õpetan teid olema loomulik, absoluutselt loomulik, häbitult loomulik.
    Miks munk piinab end? Sest ta tahab saavutada paradiisi koos kõigi selle naudingutega. Ta sõlmib äritehingu. Ta on bisnesmen, kuna ürikud lubavad seda talle: "Sulle tasutakse tuhandekordselt!" Ja üks inimelu on tõesti väike ohver igaveste rõõmude eest. See on hea tehing. Ma ei arva, et see oleks omakasupüüdmatu.
    Miks aga kõik religioonid õpetavad teid teenima inimkonda? Mis motiivil? Mida te sellega võidate? Võimalik, et te pole seda endalt kunagi küsinud.
    Kõik kirikuteenrid, kes räägivad teenimisest, on huvitatud sellest, et inimkond jääks vaeseks, et säiluks vajadus preestrite järele, et oleksid orvud, lesed, vanurid, kelle eest mitte keegi ei hoolitse. Need inimesed on absoluutselt vajalikud kiriku ja religioossete õpetuste säilimiseks. Ja kuidas saaaksid inimesed jumalariiki, kui poleks vahendajaid?
    Me ei vaja ühiskonnateenreid, vaid misjonäre. Me vajame rohkem mõistust. Ma tahan, et te õitseksite eelkõige iseendast. Jah, see tundub egoistlikuna - ja mul pole midagi selle vastu.
    Kui te kord juba sündisite, siis teie esmane ja kõige peamisem kohustus seisneb selles, et õitsele puhkeda, et saada täielikult teadlikuks, teadvelolevaks inimeseks. Alles selles teadlikkuses võite hakata jagama. Kõigepealt peab teil olema, mida jagada.
    Ei ole vaja teenimist, vaja on jagada oma teadlikkust, oma teadmist, oma olemist, oma lugupidamist - ent enne peate te seda omama.
    Minu meelest seisneb ühiskonna suurim probleem selles, et inimene ei tea mitte midagi meditatsioonist. Mitte rahvastiku kasv, mitte aatompomm, mitte nälg - neid probleeme saab teaduse abil kergesti lahendada.
    Ma räägin inimestele: kõigepealt olge egoistid, täielikud egoistid - õitsege! Jõudke õitsegu ja aroomini - ja siis levitage seda. Siis jagage seda nende õnnetutega, kellel oli seesama võimalus, mid teilgi, kuid elu ei võimaldanud neil süüvida endasse ja tunda omaenda jumalikku maitset.
    Ma olen kõigi religioonide vastu, sest minu meelest see, mida nad on teinud, on täiesti kasutu. Ent nad teevad seda ilusate sõnade varjus.
    Mina õpetan teid olema loomulik. Ja ma õpetan teid vastu võtma oma loomulikkust. Üht tean ma kindlasti: kui te puhkete õitsele, siis hakkate jagama. Seda ei saa vältida. Kui õis avaneb, ei saa kinni hoida selle lõhna ega sulgeda teda vanglasse. Aroom pääseb valla ja rikastab kõike ümberringi.
    Seepärast - olge täitunud, rahul. Siis sünnib teie olemusest lõhn, mis rikastab paljusid. Ja see ei ole teenimine - see on puhtaima rõõmu jagamine.

Armastus - see on luksus
    Inimene saab küpseks hetkel, mil ta hakkab armastama rohkem kui armastust vajama. Ta muutub andvaks, jagavaks. Kui algul on rõhk sellel, kuidas võimalikult rohkem saada, siis küpsuse saabudes on küsimus selles, kuidas anda rohkem ja kuidas anda tingimusteta. Armastus - see on luksus. Armastada tähendab omada nii palju elu, et te ei tea, mida sellega peale hakata - ja selle pärast te jagate. Kui teis pole armastust, siis te palute teist inimest, et ta teile seda annaks. Ja teine palub omakorda teid anda talle armastust. Niimoodi kaks nurujat sirutavad teineteise poole käed lootuses saada teiselt. Mõistagi tunnevad mõlemad end kaotatu ja petetuna.
    Eksisteerib paradoks, et neis, kes armuvad, ei ole vähimatki armastust, just sellepärast nad armuvadki. Ja kuna neis pole mingit armastust, siis ei saa nad ka anda. Veel enam - ebaküps inimene armub alati teise ebaküpsesse inimesse, sest ainult nemad suudavad mõista teineteise keelt. Küps inimene armastab küpset inimest. Armastuse põhiprobleem on selles, et saada kõigepealt küpseks, siis te leiate ka küpse partneri; ebaküps inimene ei köida teid.
    Tegelikult küps inimene ei lange armastusse, ta kasvab armastuses. Ainult ebaküpsed inimesed langevad armastusse, armuvad. nad ei oska end valitseda: nad leiavad nasie - ja on kadunud; nad leiavad mehe - ja koatavad pea. Nad on alati valmis maha langema ja roomama. Neil pole selgroogu. Neis pole terviklikkust, et jääda iseendaga. Küps inimene on piisavalt terviklik, et olla üksi. Ja kui küps inimene annab oma armastust, siis ta lihtsalt annab. Ta on tänulik, kui võtsite vastu tema armastuse. Ta ei oota teilt selle eest tänu, ta isegi ei vaja seda.
    Ja kui teineteist armastavad kaks küpset inimest, sünnib elu üks sügavamaid paradokse, üks kõige kaunimaid nähtusi: nad on koos ja ometigi vapustavalt üksi; nad on nii võrd koos, et nad on peaaegu üks. Ent nende ühinemine ei purusta nende individuaalsust, vaid hoopiski tugevadab seda: nad muutuvad veelgi individuaalsemaks. Kaks küpset inimest aitavad armastuses teineteist saada veelgi vabamaks. Selles pole poliitikat, diplomaatiat, pole domineerimissoovi. Kuidas saaksite domineerida inimese üle, keda te armastate?
    Kui te olete tabanud armastuse olemust, siis te unustate kõik omavahelised suhted ja hakkate töötama omaenese olemuse kallal, selgitades, puhastades, muutes oma sisemsit tuuma üha teadlikumaks. Ja mida rohkem te tunnete, et olete jõudmas teatud täiuseni, seda rohkem te avastate, et armastus kasvab tie kõrval - ta on kõrvalsaadus.
    Armastus ei vaja tunnustust. Te istute tühjas toas ja teie armastuse energia voolab ja täidab toa. Seal pole kedagi - ent see ei tähenda midagi. Teie energia vabaneb ja voolab ja te olete õnnelik.
    Mina olen. Kas mu õpilased on siin või mitte, see ei oma tähtsust. Ma ei sõltu teist. Ja kõik mu jõupingutused siin on suunatud sellele, et ka teie saaksite sõltumatuks minust. Ma olen siin selleks, et anda teile vabadus. Ma ei taha teid mitte mingil viisil vigastada; ma tahan, et te lihtsalt oleksite teie ise. Ja alles päeval, kui juhtub see, et saate minust sõltumatuks, hakkate mind tõeliselt armastama, mitte varem.
    Ma armastan teid. Ma ei saa seda tagasi hoida. Küsimus pole selles, kas ma saan teid armastada või mitte, malihtsalt armastan teid. Kui teid siin ei oleks, oleks see auditoorium täidetud minu armastusest; ei ole mingit vahet. Lihtsalt need puud saavad mu armastuse, need linnud saavad selle. ja isegi kui kõik puud ja linnud kaoksid, ei oleks mingit vahet - armasus on, sellepärast armastus voolab.